Ana içeriğe atla

AYIN KİTAPLARI

Pelin'in haftanın kadını köşesine özenip böyle bir başlık atasım geldi.

Dün 3 kitap sipariş ettim bu sabah elime geçtiler.
Bende sipariş ettiklerimi sizinle paylaşayım dedim.


İlki Tom Robbins'in ağaçkakan (still life with woodpecker) isimli romanı. Ayrıntı yayınlarından çıkmış aslında yeni bir kitap değil ama ben yeni keşfediyorum. Daha evvel yazarın Dur Bir Mola Ver (another roadside attraction ) isimli kitabını okumuştum. Yazış şekli ile adama aşık oldum. Yarattığı dünyalarda yaşamak istiyorum. İşin tuhaf yanı o ilk kitap aylarca kitaplığımda durmasına rağmen okumamıştım. Ta ki bir arkadaşımın kitabın 120. sayfasını oku ve yorum yap demesine kadar. Sadece orasını okumayayım ben tamamından sonra yorum yapayım, diyerek okumaya başladım. Neler kaçırmışım ! Bazı yazarların tüm kitaplarını edinmek istiyorum Tom Robbins de benim için onlardan.


Laura Esquivel den daha evvel bahsetmiştim.(yemek bloğumda)Saklı lezzetler yeni basılan bir kitap elimdeki de ilk baskısı.Yemek yapma tutkusu üzerine bir kitap.Laura Esquivel’e göre mutfak, dünyadaki karmaşanın, savaşların ve bütün acıların temelinde yatan “insanın insandan kopması” olgusu karşısında herkesi birleştirebilecek, insanın içindeki yaratıcılığı, sevgiyi ortaya koyabileceği bir ortam ve hepsinden önemlisi, kendini tanıma ve anlama çabası için en uygun yer. Bence sevdiği her şeye tutku duyan insanlar için.
İnsan, yedikleri, onları yerken kendisine eşlik edenler ve onları nasıl yediğidir. Milliyeti belirleyen doğduğumuz yer değil, çocukluğumuzda bize eşlik eden tatlar ve kokulardır.

Bu kitap Can yayınlarının Kırkmerak serisinin de ilk kitabı. Bu seriyi merak ile takip edeceğim. Bu dizinin biçimsel bakımdan önemi Can Yayınları'nın alışılagelen kitap kapağı ısrarından vaz geçmiş olması. Az şey mi? Dizinin amacı, edebiyatın, sosyolojinin, felsefenin mizahın kılavuzluğunda merak etmek, soru sormak, keşfe çıkmak...mış. Bu seriden henüz çıkmamış ama çıkacak kitaplar arasında almak istediklerimi belirledim bile :)

KİTAP KIYIMININ EVRENSEL TARİHİ / FERNANDO BÁEZ

UYGARLIĞI DEĞİŞTİREN 100 KÖPEK / SAM STALL

UYGARLIĞI DEĞİŞTİREN 100 KEDİ / SAM STALL

TADI DAMAĞIMDA / PHILIPPE DELERM

FİLOZOFLARIN SOFRASI / MICHEL ONFRAY

KAFKA’NIN ÇORBASI / MARK CRICKSon kitabım daha evvelde bahsettiğim bir yazara Jak Deleon ait ve yine yeme içme üzerine. 100 alkolsüz kokteyl. Mutfakla alakalı kitapları seviyorum elimin altında bulunmasını,tam ihtiyacım olduğunda onlara soru sorabilmeyi seviyorum. İnternet var ne gerek var demeyin . Hala internette bulamadığım bir çok şeyi kitaplarda buluyorum. Sadece tarifler yok içinde kullanılan meyvelerin kalorilerine kadar her şey var. hangi mevsimde neler bulunur. Türkiye'de bir ''alkolsüz kokteyl'' kültürü (gıda ve beslenme bilgisinin eksikliği nedeniyle) henüz yok. Bu kitap, ülkemizde bu konuda ilk çalışma olma niteliğini taşımaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PROZAC GÜNLÜĞÜ

pmdd için yani `premenstrual disforik bozukluk` için 20mg olanını doktorların verdiği ilaç. kullanımı ise regl den 14 gün önce her sabah alınır regl başlayana kadar devam edilir regl başlayınca ara verilir ve yine bir sonraki pmdd krizi öncesi 14 gün alınır. bir deneyeceğim bakalım ağlama krizlerimi çözebiliyorsa ömür boyu bir beraberlik kurabiliriz.

 http://www.pmscomfort.com/pms-pmdd-symptoms/prozac-sarafem-zoloft-pmdd-medication-drugs-for-pms.aspx http://www.dailymail.co.uk/health/article-4299/Can-Prozac-beat-PMS.html 09/11/2014


edit: 4. gün ilk gün hissettiğim iştahsızlık hala devam ediyor ama yemek yemeğe çalışıyorum. susuzluk o kadar çok değil ama yine var. ilk gün feci baş ağrıları da vardı o şimdi yok. çevremdeki insanlar aşırı sinirli de ben sakinmişim gibi geliyor. kendimi gülümserken yakalıyorum nedensiz. enerji düzeyim arttı ama regl bitti diye olabilir ondan emin değilim. sadece evi toplamaya başladım o biraz acayip geliyor. film izlemek zor geliyor. odaklana…

DR. PERRICONE DEN GÜZELLİK VE SAĞLIK SIRLARI

Kitapçı gezmeyi çok seviyorum. Dr.Perricone ile de Remzi Kitabevinde dolaşırken tanıştım. Tabi ki kendisi ile değil kitabı ve söyledikleriyle tanıştım :)


Temel olarak hücre iltihaplanmasının yaşlanmaya neden olduğuna inanıyor Dr.Perricone. Bu iltihaplanmayı azaltmak ve engellemek genç kalmayı ve sağlıklı olmayı sağlayacak. Yani tüm hücreleriniz sağlıklı ise sizde genç ve güzelsiniz. Güzellik içten gelen bir ışıltı.(Hala kremlerede inanıyorum ama sağlıksız bir bedene hiç bir kremin iyi geleceğini düşünmüyorum.)

Hollywood’da oldukça popüler bir doktor Dr.Perricone hayranları arasında Cate Blanchett, Kim Cattrall, Uma Thurman ve Julia Roberts' ı sayabiliriz.

Sizlerle de bilgilerimi paylaşayım istedim. Beni tanıyanlar bilir 140 yaşına kadar sağlıklı ve güzel yaşamayı ve yaşlanmayı planlıyorum. Bu yazıda Perricorne’dan öğrendiklerimi çok özet bir halde sizler ile paylaşacağım.

DR. PERRICONE’UN YAŞLANMANIN EFLAMATUAR TEORİSİ


1-SERBEST RADİKAL HASARI + ENFLAMASYON = HÜCRE BOZULMASI = YAŞLAN…

Fitness maceram

Mayıs ayının ilk haftası fitness a başlamaya karar verdim. Amacım en az bir sene haftada 3 gün spor yapmaya odaklanmak ve tam bir sene sonra hedeflediğim görüntüye ulaşmak idi. Dana öncesinde aerobik,neopilates, yoga gibi şeyler denemiştim ama bunları evde tek başıma yapıyordum. İlk defa bir salona yazıldım. Aradan 5 ay geçmiş, ben, ısrar ve inat ile gitmeye devam ediyorum.

Benim ilk anda farkettiğim yararlarına gelecek olursak. Salona gitmek sosyalleşmeyi sağlıyor. Ortamda hem dostluk hem de hafif bir rekabet havası var. Ramazan döneminde salona gittiğimde, kimi zaman benden başkası olmuyordu. Salon tamamen bana kalmış gibi hissediyordum. Bu motivasyonu arttıran bir öge değilmiş meğerse. Diğer arkadaşlarımı görüp birlikte spor yapmak, aralarda kısa sohbetler etmek çok daha eğlenceli hale getiriyormuş.İnsan tek başına olunca kendi sınırlarını o kadar da zorlamıyormuş.Salonda rekabet insanı geliştiren bir durummuş. Salon, aletler,arkadaşlar,sauna gibi unsurlar evet güzel ama asıl m…