8 Mayıs 2010 Cumartesi

AYIN KİTAPLARI

Pelin'in haftanın kadını köşesine özenip böyle bir başlık atasım geldi.

Dün 3 kitap sipariş ettim bu sabah elime geçtiler.
Bende sipariş ettiklerimi sizinle paylaşayım dedim.


İlki Tom Robbins'in ağaçkakan (still life with woodpecker) isimli romanı. Ayrıntı yayınlarından çıkmış aslında yeni bir kitap değil ama ben yeni keşfediyorum. Daha evvel yazarın Dur Bir Mola Ver (another roadside attraction ) isimli kitabını okumuştum. Yazış şekli ile adama aşık oldum. Yarattığı dünyalarda yaşamak istiyorum. İşin tuhaf yanı o ilk kitap aylarca kitaplığımda durmasına rağmen okumamıştım. Ta ki bir arkadaşımın kitabın 120. sayfasını oku ve yorum yap demesine kadar. Sadece orasını okumayayım ben tamamından sonra yorum yapayım, diyerek okumaya başladım. Neler kaçırmışım ! Bazı yazarların tüm kitaplarını edinmek istiyorum Tom Robbins de benim için onlardan.


Laura Esquivel den daha evvel bahsetmiştim.(yemek bloğumda)Saklı lezzetler yeni basılan bir kitap elimdeki de ilk baskısı.Yemek yapma tutkusu üzerine bir kitap.Laura Esquivel’e göre mutfak, dünyadaki karmaşanın, savaşların ve bütün acıların temelinde yatan “insanın insandan kopması” olgusu karşısında herkesi birleştirebilecek, insanın içindeki yaratıcılığı, sevgiyi ortaya koyabileceği bir ortam ve hepsinden önemlisi, kendini tanıma ve anlama çabası için en uygun yer. Bence sevdiği her şeye tutku duyan insanlar için.
İnsan, yedikleri, onları yerken kendisine eşlik edenler ve onları nasıl yediğidir. Milliyeti belirleyen doğduğumuz yer değil, çocukluğumuzda bize eşlik eden tatlar ve kokulardır.

Bu kitap Can yayınlarının Kırkmerak serisinin de ilk kitabı. Bu seriyi merak ile takip edeceğim. Bu dizinin biçimsel bakımdan önemi Can Yayınları'nın alışılagelen kitap kapağı ısrarından vaz geçmiş olması. Az şey mi? Dizinin amacı, edebiyatın, sosyolojinin, felsefenin mizahın kılavuzluğunda merak etmek, soru sormak, keşfe çıkmak...mış. Bu seriden henüz çıkmamış ama çıkacak kitaplar arasında almak istediklerimi belirledim bile :)

KİTAP KIYIMININ EVRENSEL TARİHİ / FERNANDO BÁEZ

UYGARLIĞI DEĞİŞTİREN 100 KÖPEK / SAM STALL

UYGARLIĞI DEĞİŞTİREN 100 KEDİ / SAM STALL

TADI DAMAĞIMDA / PHILIPPE DELERM

FİLOZOFLARIN SOFRASI / MICHEL ONFRAY

KAFKA’NIN ÇORBASI / MARK CRICKSon kitabım daha evvelde bahsettiğim bir yazara Jak Deleon ait ve yine yeme içme üzerine. 100 alkolsüz kokteyl. Mutfakla alakalı kitapları seviyorum elimin altında bulunmasını,tam ihtiyacım olduğunda onlara soru sorabilmeyi seviyorum. İnternet var ne gerek var demeyin . Hala internette bulamadığım bir çok şeyi kitaplarda buluyorum. Sadece tarifler yok içinde kullanılan meyvelerin kalorilerine kadar her şey var. hangi mevsimde neler bulunur. Türkiye'de bir ''alkolsüz kokteyl'' kültürü (gıda ve beslenme bilgisinin eksikliği nedeniyle) henüz yok. Bu kitap, ülkemizde bu konuda ilk çalışma olma niteliğini taşımaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails