9 Haziran 2010 Çarşamba

Vibratörlerin kısa ve renkli tarihi

Vibratörler, cinsel zevkler için tasarlanmış seks oyuncaklarıdır en genel tabirle. İstisnasız hepsinde bulunan titreşim özelliği, vücudun erojen bölgelerini uyararak cinsel haz almayı, ve hatta bu yolla orgazmı sağlar.


1880'li yılların başlarında icat edilen vibratörün mucidi Kelsey Stinneer, bunu başlarda "histeri tedavisi için tıbbi bir cihaz" olarak piyasaya
sürmüştü.

1902 Yılına gelindiğinde ise, bir Amerikan firması olan Hamilton Beach, ürünün tüm patent haklarını satın alarak seri üretime geçti ve ev kullanımına uygun, elektrikli vibratörler üretmeye başladı.

Seri üretime geçen bu cihazlar, 1900'lü yılların ortalarına gelindiğinde, ev aletlerinin bulunduğu satış kataloglarında yerlerini almışlardı bile!

Yıllar ilerledikçe, pornografik bir hal almaya ve giderek daha aleni cinsel çağrışımlar yaratmaya başlayan tasarımları nedeniyle, 1920'li yıllara doğru içinde bulundukları ev aletleri kataloglarından yavaş yavaş kaybolmaya başladı vibratörler.


Teknolojinin patladığı, dünya düzeninin tamamen değiştiği 80'lere gelindiğinde ise, 60'ların ve 70'lerin "cinsel devrim" rüzgarını da arkasına alarak yeniden günışığına kavuştu ve icat edildiği dönemdeki popülerliğini yakaladı böylece bu eğlenceli aletler. Tabii ki endüstriyel tasarımın ve teknolojinin de her türlü imkanından nasiplenerek...


İçinde bulunduğumuz 2000'li yıllarda ise, vibratörler de (tıpkı diğer cinsel oyuncaklar gibi) altın çağını yaşamakta. Tamamen yaygınlaşan sanal ticaret olanakları ve internet kullanımıyla birlikte açılan yeni "cinsel özgürlük çağı"nın bir nimeti olarak, seçim ve alım gibi süreçler artık tamamen öznel süreçler olabiliyor bu tip cinsel oyuncaklar söz konusu olduğunda.

Son yüzyılda, en yoğun talep gören cinsel ürünlerin başında gelen bu kıpırdakların, çeşit ve özelliklerini ise bir başka yazıda inceleyeceğiz.

4 yorum:

 1. histeri tedavisi aracı hahahah ben buna çok güldüm :))

  YanıtlaSil
 2. tabii canım, bilmiyor muydun?

  vavinal ve vulval masaj, çok eski yıllardan beri, kadınların histeri ve sinirsel rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılan yöntemler... hem de bizzat doktorlar tarafından uygulanarak!

  YanıtlaSil
 3. Güzel yazı :) bakın birde bu var.. ( https://www.asucan.com/urun-inceleme/2/Mutlulugun-Hikayesi ) bu kadar bilgi icermesede eğlenceli ve osmanlı bölümü iddalı ;)

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails