13 Mayıs 2010 Perşembe

Kapanış ve Ödül Töreni13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin “Kapanış ve Ödül Töreni”, 13 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da Kızılırmak Sineması’nda yapılacak.

Kapanış töreninde festivalin iki ödülü sahibini bulacak. Bunlardan ilki, Türkiye sinemasında son bir yıl içinde gösterime girmiş filmlerde rol alan genç kadın oyuncuların aday gösterildiği “Genç Cadı Ödülü”.

Festivalin dört üniversiteden akademisyenler, sinema yazarları ve oyunculardan oluşan Danışma Kurulu’nun oylarıyla belirlenen ödül, kapanış töreninde açıklanacak. Törene, Genç Cadı adaylarından Berrak Tüzünataç, Damla Sönmez ve Selma Ergeç de katılacak.

Genç Cadı Ödülü, genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, onların sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla veriliyor.

İlki 2009 senesinde sahibini bulan Ödül için bir sene boyunca gösterime girmiş Türkiye yapımı filmler değerlendiriliyor. Başrol ya da yardımcı rol kıstası olmadan yapılacak seçimde kadın oyuncuların oyunculukları kadar oynadıkları karakter de değerlendirmeye alınıyor.

Geçen sene ödül Hayat Var filmindeki rolü ve oyunculuğuyla Elit İşcan’a verilmişti. Kendine özgü dünyasında yarattığı mücadele yöntemleriyle hayata tutunarak ayakta kalma savaşımı verdiği ve bunu başaracağı umudunu büyük bir yetenekle perdeye yansıttığı gerekçesiyle bu ödülü alan İşcan henüz 15 yaşındaydı.


Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu-FIPRESCI Ödülü”nü kazanan film de kapanış töreninde belli olacak.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, dünyada FIPRESCI Jürisi’nin ödül verdiği tek kadın filmleri festivali olma özelliği taşıyor.

Merve İldeniz ve “Kosmos” filminin oyuncusu Sermet Yeşil’in sunuculuğunu yapacağı kapanış töreninin ardından, FIPRESCI Ödülü alan film gösterilecek.

Kapanış töreni için davetiye zorunluluğu yoktur.

13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Kapanış ve Ödül Töreni

Tarih:13 Mayıs 2010, Perşembe

Saat:19.00

Yer:Kızılırmak Sineması

FESTİVAL BİLETLERİ 6 TL

Festival biletleri 30 Nisan Cuma günü satışa çıkıyor. Sinemaseverler, biletlerini Kızılırmak sinemasında açılacak gişelerden satın alabilecekler. Bilet fiyatları değişmedi; geçen sene olduğu gibi tam ve öğrenci ayrımı olmaksızın 6 TL olacak.

Kızılırmak Sineması
A: Kızılırmak Sokak No:21/B
T: 0 312. 425 53 93

2 yorum:

Related Posts with Thumbnails